Stříhání a prodej ovcí Strihanie a predaj oviec
Menu

Stříhání ovcí

Stříhání ovcí se provádí elektrickými stříhacími strojky. Ovce se běžně stříhají novozélandským způsobem na zemi na podložce. Na větší stáda je možné použít střihačský vozík.

Příprava ovcí na stříhání

Na stříhání je třeba ovce připravit. Příprava spočívá v odstranění předmětů, které mohou střiž komplikovat:

Před střiží nesmí ovce zmoknout. Prostředí by mělo být suché a čisté, s rovnou plochou a přívodem elektrického proudu 230 V ke střihacímu strojku. Termín stříhání beranů a ovcí je ovlivněn plemenem a roční dobou.

Jak často se ovce stříhat

Počet střiží závisí na charakteru rouna. Ovce se stříhají jednou ročně. Přirozená délka rouna je nejméně 6,5 cm. Proto t i ostatní plemena s roční délkou vlny 10 - 12 cm stříháme pouze jednou. Při delší vlně jsou doporučeny 2 střiže za rok, případně 3 stříže za 2 roky.

Třídění vlny

Třídění vlny se provádí tak, že se z rouna odstraní hrubé nečistoty, zbytky nevypratelné barvy, defektní vlna. Krátkou vlnu z břicha odděluje střihač. Vlna se třídí podle skupin:

Samostatnou, neprodejnou skupinou je:

Uskladnění vlny

Vlna se má skladovat vždy suchá na suchém a vzdušném místě. Vlna se uchovává v žocích, které musejí být uzavřené, aby se k vlně nedostali moli. Pokud je vlna v žocích volně otevřených, je potřeba ji do 1 roku zpracovat. Po této době vlnu napadají moli a rychle se množí. Dokážou vlnu úplně znehodnotit a tato vlna již nemůže být vykoupena.

Ceník